Blog

Czy bitcoin będzie podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z prawa majątkowego?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

 

Czy bitcoin będzie podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z prawa majątkowego?

Czy bitcoin będzie podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z prawa majątkowego? Informujemy o ważnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (II FSK 488/16) z dnia 6 marca 2018 roku, który wpływa na ujednolicenie stanowiska organów w zakresie źródła przychodów uzyskanych od transakcji sprzedaży kryptowalut.

Wyrok NSA odnosił się do sprawy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (III SA/Wa 3374/14) w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży Bitcoina.

W związku z handlem Bitcoina powstał spór pomiędzy podatnikiem a skarbówką, czy bitcoin będzie podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z prawa majątkowego?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (IPPB1/415-276/14-4/EC) określił, że przychód należy kwalifikować do przychodu ze sprzedaży praw majątkowych. Natomiast dowodami płatności za kryptowaluty uznał wydruki potwierdzeń z giełd, a metodą ich identyfikacji „pierwsze przyszło, pierwsze wyszło”.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko DIS i WSA oraz orzekł, że sama kryptowaluta nie wywołuje żadnych skutków, dopóki nie zostanie sprzedana lub nabyta.

Dodatkowo informujemy, iż wciąż nie rozstrzygnięto wątpliwości, czy transakcja wymiany jednego rodzaju kryptowaluty na inny rodzaj powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

W związku z tym, doradzamy wystąpić w danym zakresie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Interpretacja Indywidualna IPPB1/415-276/14-4/EC Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 czerwca 2014 r.  

Wyrok WSA w Warszawie III SA/Wa 3374/14 – z dnia 11 września 2015 r. 

Wyrok NSA II FSK 488/16 – z dnia 06 marca 2018 r.

Czy bitcoin będzie podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z prawa majątkowego?

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na nasz blog dedykowany prawu i podatkom kryptowalut cointax.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE WPISY